Trener personalny Wrocław - www.EgoBody.pl - Wrocław Hermanowska 45, Zwycięska 14b, Strachocińska 53
A A A

Miedz cynk i magnez

MIEDŹ ogólna jej ilość w organizmie człowieka wynosi około 75150 mg. W największych ilościach występuje w wątrobie, sercu, nerkach, mózgu i w krwi. W warunkach fizjologicznych jej niedobory nie są spotykane. Wyjątkowo dużą zawartość miedzi wykazuje fasola i wąt­roba, zaś głównym jej źródłem są produkty zbożowe, ziemniaki, mięso i warzywa zielone.


CYNK organizm dorosłego człowieka zawiera 23 g tego pier­wiastka, a największe jego stężenie jest w tkance kostnej. Jest skład­nikiem wielu enzymów, bierze udział w metabolizmie kwasów nukleino­wych, białek i węglowodanów. Niedobory tego pierwiastka objawiają się m.in. zahamowaniem wzrostu i karłowatością. Głównym źródłem cynku są produkty zbożowe, mięso, przetwory mięsne i mleczne, ziemniaki. Dość specyficzną jego właściwością jest wpływ na gojenie się ran oraz udział w procesie odczuwania smaku,


MANGAN jego ilość w organizmie dorosłego człowieka wynosi około 1020 mg. W największych ilościach występuje w wątrobie, ner­kach, gruczołach śluzowych oraz kościach. Produkty spożywcze wykazu­ją zróżnicowaną jego zawartość. Szczególnie wysoką charakteryzuje się herbata. Głównym źródłem manganu są produkty zbożowe, ziemniaki i warzywa.